השפה האירית

אירלנד

השפה האירית, או Gaeilge, היא שפה רשמית של אירלנד. היא מדוברת גם בבריטניה ובארצות הברית.

אוצר המילים האירי מושפע במידה רבה משפות הגאלית, בשל קרבתה של אירלנד לסקוטלנד ולוויילס. הדיאלקטים מתפתחים כיום בגלל השפעות משפות אחרות.

אירית היא שפה קלטית והשפה הרשמית הראשונה של הרפובליקה של אירלנד.

השפה האירית מדוברת על ידי כשישה מיליון בני אדם, רובם חיים באירלנד. היא מדוברת באירלנד כבר למעלה מ-1,500 שנה והיא חלק חשוב מהתרבות האירית.

ההערכה היא שיש כ-40 מיליון אנשים ברחבי העולם שיכולים להבין או לדבר קצת אירית.

אוצר המילים האירי נתפס לעתים קרובות כקשה ללמידה או הבנה.

השפה האירית נכתבה במקור בכתבים שונים, אך כעת היא כתובה בעיקר באלפבית הלטיני. קל יותר ללמוד את האלפבית האירי אם אתה משתמש במילון אנגלי-אירי.

שפה מקומית באירלנד

השפה האירית היא השפה הרשמית והלאומית הראשונה של אירלנד. זה קיבל מעמד זה על ידי חוקת אירלנד ב-1937.

אירית מדוברת כשפה ראשונה רק ברפובליקה של אירלנד, למרות שהיא הולכת ופוחתת עם הזמן. רוב האירים יכולים לדבר אנגלית כשפתם השנייה או השלישית, אך בשל גודלה, קשה לאנשים רבים ללמוד גם אירית וגם אנגלית.

עד כה, הגאלית לא הוכרה כשפת אזורים או מיעוטים באיחוד האירופי. בשנת 2016, היו 1% דוברי אירית כשפת אם חיו בצפון אירלנד.

אירית היא השפה הרשמית הראשונה של הרפובליקה של אירלנד, אך אנגלית היא השפה המדוברת ביותר.

אירית היא אחת משמונה שפות קלטיות חיות המדוברות באירלנד, סקוטלנד ווילס. היא דיברה בעיקר באזור שממערב ל-Lough Neagh עד לשנת 700 לספירה בערך כשהחלה להיות מוחלפת באנגלית.

אירית הפכה למקצוע חובה בבתי ספר ב-1957 וכיום מלמדים ילדים אירית מגיל צעיר.

השפה האירית היא שפה קלטית ונראית שונה מאנגלית.

אירית היא השפה הרשמית והלאומית הראשונה של הרפובליקה של אירלנד. עם זאת, היא עדיין מדוברת כשפת מיעוט בצפון אירלנד, שם היא חולקת מעמד זהה לשפות הגאלית הסקוטית והוולשית. היא מדוברת גם כשפת מהגרים במדינות כמו קנדה, אוסטרליה, ניו זילנד וארצות הברית.

אף על פי שאירית הייתה פעם נכס כלכלי חשוב עבור חלק גדול מהכפרים של אירלנד בשל הדרתה מהמהפכה התעשייתית של בריטניה; הוא הפך כעת לעניין מיעוט ברוב האזורים עם מורשת לא אירית והשימוש בו בקרב אלה שממשיכים לדבר בו הלך וירד במהלך 50 השנים האחרונות.

מילים נפוצות בשפה האירית

השפה האירית היא שפה קלטית עתיקה והצורה הכתובה הראשונה של השפה הופיעה במאה החמישית ונקראה אירית פרימיטיבית.

אוצר המילים האירי מושפע בעיקר מאנגלית, לטינית וצרפתית. אוצר המילים של שלוש השפות הללו שולט במחצית מאוצר המילים של אירית. האנגלית שולטת עם כ-30% בעוד ללטינית יש 20%.

לשפה האירית יש אוצר מילים עשיר מאוד. יש הרבה מילים באירית שאין לנו מילה מקבילה להן באנגלית.

להלן רשימה של כמה מילים שניתן למצוא באירלנד:

Ard: גבוה, גבוה, על קרקע גבוהה

באד: סירה

Ceall: להתקשר

קלוך: אבן, סלע

Cloiche: קורת אבן או עץ המשמשת לייצור קירות בתים ומבנים אחרים; כדור תותח או ירייה שנורה מתותח; חור באדמה שבו כבול נחתך ומייבש לדלק; אבן (ששוקלת כ-14 פאונד) המשמשת כיחידת משקל

מילים איריות מאויתות בצורה שונה אך הן מבוטאות באופן דומה למילים באנגלית. זה מקל על דוברי אנגלית ללמוד את השפה. לדוגמה, "caoimhín" אשר מבוטא "keevan" ו-"bhíos" אשר מבוטא "vees".

עוד בנושא