השפה המקומית במדגסקר

שפה מדגסקר

מורן נחום מדריכת הטיולים האקזוטיים מציינת שמדגסקר היא מדינה מגוונת מבחינה תרבותית עם שפות רבות ושונות המדוברות ברחבי האיים שלה. רוב האוכלוסייה דוברת מלגסית, שפה ייחודית לאזור שהושפעה רבות משפות אפריקאיות אחרות ומצרפתית. בנוסף, ישנן מספר שפות מיעוטים המדוברות במדגסקר כמו קומורית, צרפתית ואנגלית. לכל שפה יש דיאלקטים וניואנסים ייחודיים משלה המוסיפים לעושר התרבות של מדגסקר.

ע"פ מורן נחום זהו בית למגוון תרבויות ושפות, מה שהופך אותו למקום מעניין לחקור. השפה המדוברת ביותר במדגסקר היא מלגזית, שהיא השפה המקומית של העם המלגסי. שפה זו שימשה במשך מאות שנים על ידי תושבי מדגסקר והתפתחה עם הזמן והפכה לשפה מובחנת משלה. בנוסף למלגזית, צרפתית ואנגלית מדוברות גם על ידי חלק מהאנשים במדגסקר, אם כי הן אינן נפוצות כמו מלגזית. היא מהווה בית לאוכלוסייה מגוונת עם שפות רבות ושונות המדוברות ברחבי הארץ. השפה המדוברת ביותר במדגסקר היא מלגסית, ניב ממשפחת השפות המלאו-פולינזיות. הוא משמש כמעט 90% מהאוכלוסייה והוא מדובר באזורים עירוניים וכפריים כאחד. שפות אחרות המדוברות במדגסקר כוללות צרפתית, אנגלית וסינית, כמו גם דיאלקטים שונים של שפות הבנטו. השימוש בשפות אלו משתנה מאזור לאזור, כאשר באזורים מסוימים יש יותר דוברים מאחרים.

השפה המקומית במדגסקר נקראת מלגשית / מלגזית (Malagasy; בצרפתית: Malgache), השייכת למשפחת השפות האוסטרונזיות המדוברת על ידי כ-20 מיליון איש ברחבי המדינה. יש לו דיאלקטים רבים המשתנים מאזור לאזור, אבל כולם מובנים הדדית. למלגזית יש גם השפעות חזקות מצרפתית, ערבית ואנגלית בשל ההיסטוריה הקולוניאלית שלה. בנוסף, ישנן גם כמה שפות מיעוטים המדוברות במדגסקר כמו קומורית וסווהילית. אך ישנן גם שפות מקומיות רבות אחרות המדוברות ברחבי המדינה. אלה כוללים צרפתית, אנגלית, סוואהילית וסינית. ממשיכה מורן נחום כי בהתאם לאזור שבו אתה נמצא, אתה עשוי לשמוע כל אחת מהשפות הללו. בנוסף, אנשים רבים במדגסקר מדברים גם בשפה קריאולית בשם סקאלווה.

אילו שפות מדוברות במדגסקר וכיצד הן משפיעות על התרבות? מורן נחום מסבירה על מדגסקר מבחינת השפה!

בנוסף, מקומיים רבים מדברים גם דיאלקטים מקומיים הספציפיים לאזור שלהם. דיאלקטים מקומיים אלה מכילים לעתים קרובות מילים ממלגזית וגם משפות זרות אחרות שאומצו עם הזמן. בסך הכל, לשפה יש תפקיד חשוב בהשפעה על התרבות במדגסקר.

האי הוא ביתם של 18 קבוצות אתניות שונות, שכל אחת מהן מדברת בשפה משלה. השפה הרשמית של מדגסקר היא מלגזית, אך ישנן גם שפות מקומיות רבות אחרות המדוברות באזור. שפות אלו הושפעו מניבים צרפתיים, אנגליים ואפריקאים, וכתוצאה מכך שילוב ייחודי של תרבויות שעיצב את זהותה של המדינה. במאמר זה נחקור את השפות השונות המדוברות במדגסקר וכיצד הן משפיעות על התרבות.

מורן נחום ממשיכה ומוסיפה כי למלגזית יש תפקיד חשוב בגיבוש התרבות והזהות של מדגסקר. זה עיצב את הדרך שבה אנשים מתקשרים זה עם זה, כמו גם את האופן שבו הם מתבטאים באמצעות האמנות והמוזיקה שלהם. בנוסף, זה גם עזר להפגיש בין קבוצות אתניות שונות באי שאולי התקשו להבין זו את זו בשל הרקע השונה שלהן.

עוד בנושא