יין – מדריך למתחילים לגבי אוצר מילים, מושגים והבדלים בין הסוגים השונים

יין

יין הוא משקה עם הרבה מונחים וביטויים שיכולים לבלבל. מילון מונחים זה מספק הגדרות למונחים וביטויי יין נפוצים כדי שתוכל להכיר טוב יותר את עולם היין. ניתן להכין יין מכל סוג של פרי או ירק. תסיסה היא התהליך שהופך סוכר לאלכוהול שהופך לאחר מכן ליין. שמרים הם מיקרואורגניזם ההופך סוכר לאלכוהול ופחמן דו חמצני. ענבים הם המרכיב הנפוץ ביותר ביין מכיוון שיש להם את השילוב הנכון של סוכרים, חומצות וטאנינים כדי ליצור את הטעם המושלם ליין.

מילון מונחים של יין:

ארומה – ריח של יין כשמניחים את האף קרוב לכוס או לבקבוק. ניחוח יין מתואר לעתים קרובות כפירותי, פרחוני, מתוק או אדמתי.

גוף – המשקל והמרקם של היין בפה. גוף היין מתואר לעתים קרובות כקל, בינוני או בעל גוף מלא.

זר פרחים – ריח היין כאשר אתה מרחיק אותו מהאף אך קרוב לפנים. זר מתואר לעתים קרובות כפרי, פרחוני, מתוק, ארצי או מתובל.

צבע – יין עשוי מענבים. ענבים הם סוג של פרי שיכול להגיע בצבעים רבים ושונים בהתאם לסוג הענבים המשמשים לייצור היין. ישנם סוגים רבים של ענבים, וכולם משתנים בצבע.

יין הוא משקה שעשוי מענבים. ישנם סוגים רבים ושונים של יין, ולכל אחד יש את הטעם הייחודי שלו.

מילון המונחים מכיל את המונחים הבאים:

– מושגי יין: תכולת אלכוהול, יקב, ביטויי יין: יישון, סוגי בקבוקים, סוגי ענבים

– יין מילות מפתח: יין אדום, יין לבן, יינות מתוקים

יין הוא תעשייה ענקית וגידול גפנים קיים כבר מאות שנים. מילוני מונחים של יין הם דרך מצוינת להכיר את עולם היין ולגלות עוד על המושגים, הביטויים ומילות המפתח השונים המשמשים בתעשייה זו.

מילון מונחים של יין הוא משאב נהדר לכל מי שרוצה ללמוד עוד על עולם היין. זה יכול לשמש כאסמכתא כאשר אתה רוצה ללמוד עוד על נושא ספציפי או סתם כאשר אתה רוצה להרשים את החברים שלך עם כמה משפטים מפוארים.

איך לטעום יין בצורה נכונה?

יין הוא משקה העשוי מענבים מותססים, ויינות אלו מיוצרים בכל אזורי ייצור היין בעולם. יין הוא סוג של משקה אלכוהולי שניתן להכין מכל סוג ענבים.

טעימת יין היא אחד הבילויים הפופולריים ביותר בעולם, והוא קיים כבר מאות שנים. טעימות יין היא צורת אמנות שדורשת תרגול וסבלנות כדי להשתכלל.

טעימת יין היא תהליך מורכב הכולל שלבים מרובים כגון הרחה, ערבוב, יריקה ולגימת יין. ישנם גורמים רבים ושונים המשפיעים על טעמו של היין כמו אקלים, איכות הקרקע, זן הענבים, טכניקות ייצור יין ושיטות יישון.

יין הוא סוג של אלכוהול שעבר תסיסה מענבים. ניתן לצרוך אותו בדרכים רבות ושונות, ויש הרבה מושגי יין שכדאי לדעת עליהם לפני ששותים אותו.

טעם היין מושפע מהגורמים הבאים:

1. זן הענבים והאזור בו גדלו הענבים

2. תהליך ייצור היין המשמש ליצירת היין

3. גיל היין

4. סוג חביות עץ אלון המשמשות לאחסון או יישון היין

5. רמת הבשלות בה נבצרו הענבים לתסיסה

יש הרבה מושגי יין שאנשים צריכים להבין לפני שהם טועמים יין. בחלק זה, נעבור על המושגים והביטויים הללו שכדאי לדעת בעת טעימת יין.

יין עשוי מענבים ויכול להיות אדום, לבן או רוזה.

חשוב לדעת מה ההבדל בין יינות העשויים מאותו ענב אך מסוגים שונים של ענבים. יינות לבנים עשויים בדרך כלל מענבים לבנים בעוד יינות אדומים עשויים בדרך כלל מענבים שחורים. יינות רוזה הם תערובת של יינות לבנים ואדומים כאחד.

ישנם שני סוגים עיקריים של יקבים: גדולים וקטנים. יקבים גדולים מייצרים הרבה יותר יין מאשר יקבים קטנים כי יש להם גישה ליותר משאבים כמו קרקע וציוד, מה שמאפשר להם לייצר יותר יין בפחות זמן ממה שהיקבים הקטנים יותר יכולים לייצר.

אנו ממליצים להגיע ליקב כדי לטעום יין איכותי כפי שהוא במקור הבית שלו ואולי אפילו ישירות מהחבית (יש גם המון יקבים פתוחים בשבת כך שזה יכול להיות אחלה של בילוי בסופ"ש).

ההבדל בין יין אדום ליין לבן

כשזה מגיע ליין, יש הרבה מושגים וביטויים שצריך להכיר.

ההבדל בין יין אדום ליין לבן הוא הצבע. ליינות אדומים יש טאנין שגורם להם לטעמם יבש יותר מאשר יינות לבנים. יינות אדומים עשויים לרוב מענבים שצבעם כהה. יינות לבנים עשויים בדרך כלל מענבים בהירים יותר.

יין אדום עשוי מענבים בצבע כהה, בעוד יין לבן עשוי מענבים בהירים. יין אדום מיושן בדרך כלל בחביות עץ אלון, בעוד שהיין הלבן מיושן בדרך כלל במיכלי נירוסטה.

יין אדום ויינות לבנים הם שני סוגי משקאות אלכוהוליים המגיעים מהתסיסה של מיץ ענבים. עם זאת, ישנם כמה הבדלים ביניהם. יינות לבנים עשויים מענבים בהירים ויינות אדומים עשויים מענבים בצבע כהה. יינות לבנים מיושנים בדרך כלל במיכלי נירוסטה ויינות אדומים מיושנים בדרך כלל בחביות עץ אלון.

מה זה יין מבעבע?

יין מבעבע הוא סוג של יין שעבר תסיסה עד לנקודה שבה הוא פשוט נרתע מתסיסה מלאה. תהליך זה יוצר פחמן דו חמצני, הגורם לבועות במשקה.

תהליך ייצור היין המבעבע מתחיל בענבים, אשר גדלים בדרך כלל בצרפת, איטליה וספרד. לאחר מכן הענבים עוברים כבישה ותסיסה, בדרך כלל במשך כשלושה שבועות או עד שהם מגיעים לאחוז אלכוהול של 12%.

תהליך התסיסה ממשיך להתרחש לאחר הכבישה כאשר מיץ הענבים מעורבב עם סוכר ושמרים. לאחר מכן משאירים תערובת זו לתסוס עוד שבועיים לפני שהיא מבוקבקת בלחץ. הבקבוקים מכוסים במכסה עטרה או בפקק כך שהלחץ יכול להיווצר בתוך הבקבוק תוך כדי תסיסה נוספת. היין המבעבע יהיה מוכן לשתייה לאחר מכן

יין מבעבע הוא סוג של יין שעבר תסיסה עם פחמן דו חמצני. זה נעשה על ידי הוספת סוכר ושמרים למיץ ענבים ולאחר מכן לתת לתערובת לתסוס.

תהליך הכנת היין המבעבע מתחיל בכבישת הענבים ולאחר מכן משאירים את המיץ לתסוס עד שהוא מגיע לרמת אלכוהול מסוימת. זה יגרום לטעם מתוק ויעניק לו תכולת אלכוהול של כ-12%. המיץ מסונן, מבוקבק ומפוסטר לפני תחילת תהליך התסיסה השני. תהליך התסיסה השני נותן ליין את הבועות שלו או התסיסה שלו שנוצרת על ידי הוספת גז פחמן דו חמצני לבקבוק לפני או אחרי איטום.

השלב האחרון בהכנת יין מבעבע כולל יישון לפרק זמן שיכול להיות בין שישה חודשים לארבע שנים, תלוי באיזה סגנון אתה רוצה את היין שלך

יין מבעבע הוא יין המכיל בועות. הוא ידוע גם בשם "יין מבעבע", "שמפניה", "מתודה שמפניה" ו"מתודה מסורתית".

יינות מבעבעים מיוצרים על ידי תסיסה של סוכר ואלכוהול בנוכחות שמרים. התהליך יוצר פחמן דו חמצני שגורם לבועות במשקה.

מה זה יין יבש?

יין יבש הוא מונח המשמש לתיאור יין שיש בו פחות מ-10% סוכר שאריות. זה אומר שהוא לא הותק בשום תוספת סוכר, מה שהופך אותו לחומצי בטעמו הרבה יותר.

את החומציות של יינות יבשים ניתן לייחס לזן הענבים ולתהליך ייצור היין. חלק מהיינות היבשים עשויים מענבים הגדלים באקלים קריר יותר, אשר נוטים להיות בעלי רמות חומציות גבוהות יותר. תהליך ייצור היין יכול להשפיע גם על רמת החומציות ביין. לדוגמה, אם אתה מתסיס את היין מהר מדי, או אם אתה לא משאיר מספיק זמן לשמרים להמיר את כל הסוכרים לאלכוהול במהלך התסיסה, אז יהיו עוד שאריות סוכר ביין שלך וטעמו יהיה מתוק יותר.

יין יבש הוא יין שלא הותיק. אפשר לקרוא לו "יבש" או "חצי יבש" תלוי בכמות שארית הסוכר שיש בו.

המונח יין יבש משמש לציון היעדר מתיקות ביין (כלומר, ליין אין טעם מתוק). יינות יבשים עשויים להיות מתוארים גם כחצי יבשים, כלומר יש בהם פחות סוכר מאשר יינות טיפוסיים יבשים או לא יבשים.

יין יבש הוא סוג של יין עם רמות סוכר נמוכות יותר. זה נקרא לעתים קרובות גם "לא יבש".

יינות יבשים עשויים בדרך כלל מענבים שיובשו לפני התסיסה. תהליך זה מרכז את הסוכרים והופך את היין שנוצר למתוק יותר מאשר אם לא היה מיובש.

תהליך זה יכול להיעשות בשתי דרכים: על ידי ייבוש בשמש או על ידי ייבוש עם הפעלת חום (באמצעות מכונות או באמצעות אור שמש ישיר).

התוצאה היא יין שיש בו פחות סוכר שאריות ויותר חומציות מאשר סוגי יין אחרים, כמו יינות מתוקים, יינות חצי מתוקים או יינות קינוח.

מה זה יין חצי יבש?

יין עשוי מענבים ומכיל אלכוהול, שהוא תוצר הלוואי של התסיסה. אחוז האלכוהול ביין נע בין כ-8% ל-15%. יינות חצי יבשים הם כאלה שיש להם איזון בין מתיקות לחומציות, אבל לא כמו יין מתוק.

יינות יבשים למחצה מיוצרים בדרך כלל עם פחות סוכר מאשר יין מתוק, כך שניתן ליהנות מהם מבלי להוסיף עוד סוכר או מרכיבים אחרים.

יינות חצי יבשים הם יינות עם תכולת סוכר נמוכה יותר מאשר סוגי יין אחרים. הם לא מתוקים כמו יינות אחרים, אבל עדיין יש להם טעם פירותי.

יינות חצי יבשים מושלמים לאנשים שלא אוהבים יין מתוק, או לאנשים שרוצים לשתות יותר מכוס יין אחת בלי להרגיש בחילה.

יין הוא משקה מותסס העשוי מענבים. זה יכול להיות עשוי מענבים אדומים או לבנים. צבע היין תלוי בסוג הענב המשמש לתסיסה.

יינות יבשים למחצה הם יינות שיש בהם פחות סוכר מיינות יבשים רגילים ומוגשים בדרך כלל עם אוכל.

עוד בנושא